מהם היתרונות של תמ"א 38

תמא 38 מרום הנדסה

תמ"א 38 הינה אחת מהתכניות הנפוצות בשנים האחרונות על מנת לחזק ולשפר מבנים שנבנו או תוכננו לפני שנת 1980.

אחת מהמטרות המרכזיות של תכנית תמ"א 38 הינה לחזק את המבנים מפני רעידת אדמה אך מעבר לכך, הדיירים של הבניינים שמשתתפים בפרויקט מסוג זה נהנים ממגוון הטבות שונות שעשויות לשפר את איכות חייהם.

בין ההטבות נהנים הדיירים מהוספת חדרי ממ"ד, שיפוץ חזית הבניין, שיפוץ המדרגות והלובי, הוספת מעלית ועוד.

היתרונות העיקריים שבתכנית תמ"א 38

בטיחות הבניין

ראשית, בפרויקט מסוג זה מבצעים חיזוק מפני רעידות אדמה. מסיבה זו, בסיום תהליך של פרויקט תמ"א 38 זוכים הדיירים להתגורר במבחנים העומדים בתקנים מחמירים מפני רעידות אדמה. למעשה, את התמ"א 38 מבצעים במבנים שנבנו או תוכננו לפני שנת 1980 מפני שטרם שנה זו, עדיין לא היה חוק שהסדיר את נושא עמידות המבנים לרעידות אדמה כמו שמקובל היום.

בונים ממ"ד

במדינת ישראל ישנה חשיבות עליונה לקיומו של ממ"ד בכל בית מפני שבשעת אמת, לא תמיד ישנה אפשרות לדיירים של מבנים רבים להגיע אל מרחבים מוגנים וגם אין להם אפשרות לישון בממ"ד במידת הצורך.

במסגרת פרויקט תמא 38, יכול להיבנות לדיירים ממ"ד שעומד בתקנים של פיקוד העורף וזהו היתרון השני שקשור בשיפור בטיחות המבנה.

משפרים את איכות החיים

בסופו של פרויקט התמ"א 38, יקבלו הדיירים לרוב דירה גדולה יותר, דירה חדשה וגם השטחים שמקיפים את הבניין שלהם יזכו לחידושים.

בנוסף, אפשר להוסיף מעלית לבניין הישן והתשתיות הציבוריות והישנות כאחד מקבלות תחזוקה וחידוש כך שהדיירים מקבלים אזור מחייה מחודש לגמרי.

ערכם של הנכסים עולה

מכיוון שהמבנים החדשים שיעמדו במקום הישנים לאחר פרויקט תמ"א 38 הינם מבנים בעלי תשתיות מחודשות, מעלית, ממ"ד ולמעשה מבנים מחודשים אשר סביבתם מקבלת טיפוח גם כן, תמ"א 38 משביח את המבנים והדיירים הגרים באותם המבנים יוכלו ליהנות מנכסים בעלי ערך גדול יותר בסיום הפרויקט בין עם בעבור השכרה או מכירת הנכסים.

אז מהם החסרונות?

ישנם יתרונות רבים לפרויקטים של תמ"א 38 אך יש לציין שהפרויקטים יכולים להתאפיין באי נוחות מסוימת כאשר אלו עיקר החסרונות.

ראשית, בתקופת השיפוץ של הבניין יכולים הדיירים לסבול מאבק ורעש רבים. מסיבה זו גם ייתכן ויהיה קשה יותר למצוא שוכרים לדירות או שעלות ההשכרה תהיה נמוכה יותר בעת ביצוע הפרויקט.

חסרון אחד נוסף הינו שייתכן שעלות אחזקת הבניין המחודש תהיה גבוהה יותר.

ראו: פינוי בינוי בת ים

שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

מאמרים נוספים

קבל ייעוץ ראשוני חינם