פינוי בינוי בת ים – כל מה שרציתם לדעת

פינוי בינוי בת ים מרום הנדסה

פרויקט של התחדשות עירונית באמצעות פינוי בינוי התקבל בממשלת ישראל עוד בשנת 98. במרכז הפרויקט היה הריסת מבנים ישנים ובניית מבנים חדשים במקומם תו כדי יצירת מבנים ציבוריים חדשים ותשתיות.

פרויקטים של פינוי בינוי הינם לרוב פרויקטים גדולים ואלו יכולים לחול על גבי שכונות שלמות. מטרת הפינוי בינוי היא למעשה, התחדשות עירונית על ידי הפיכת אזורים המכילים אוכלוסייה מועטה לבעלי אוכלוסייה מוגדלת עם תשתיות מתאימות

ככה מתנהל פרויקט פינוי בינוי

.הקבלן שאמון על פרויקט הפינוי בינוי מתכנן את הריסתם של מספר מבנים ובהמשך בונה במקומם מבנים חדשים.

הרווח של הקבלנים מגיע על פי רוב בדמות דירות חדשות במבנים החדשים שנבנים משום שהיצע הדירות גדל על פני אותו השטח. במהלך הריסת ובניית המבנים החדשים, הדיירים עוברים לגור בשכירות כאשר השכירות ממומנת על ידי הקבלן ובסופו של הפרויקט מקבלים הדיירים מפתחות לדירות חדשות לגמרי במבנים החדשים.

מסיבה זו כולם מרוויחים מפרויקט פינוי בינוי. ראשית, הדיירים מקבלים דירות חדשות לגמרי ובעלות ערך גבוה יותר משל דירתם הקודמת, הקבלן מקבל רווח בדמות דירות למכירה והעירייה נהנית מאזור משופר, עם תשתיות חדשות ותושבים חדשים.

מה יכול להקשות על הוצאת פרויקט פינוי בינוי לפועל?

מכיוון שפרויקט פינוי בינוי מוציא את כל הצדדים מורווחים, לפעמים קשה לתאר מדוע הפרויקטים עשויים להתעכב.

למעשה, הזמן שעובר בין תכנון הפרויקט ועד להתחלת הביצוע שלו בפועל יכול לארוך שנים רבות. יש לדבר זה כמה סיבות. ראשית, אמנם כולם מעוניינים להרוויח מהפרויקט אך לא כולם מרוויחים מאותו אלמנט שבפרויקט.

מיסוי בפינוי בינוי

כאשר מתקיים פרויקט פינוי בינוי בת ים, ניתן להתייחס לזה כאילו הדיירים במבנה המיועד מוכרים את הדירה הישנה שלהם בתמורה לדירה חדשה.

בנוסף על כך, הדיירים מקבלים גם זכויות בנייה על הקרקע וממשים אותן ומסיבה זו, הדיירים חייבים במס שבח, היטל השבחה ומס רכישה. יחד עם זאת, מהסיבה שתשלום המיסים הינו אחד מהמכשולים בפרויקטים כאלו, הוחלט כי בפרויקטים של פינוי בינוי יקבלו הדיירים הטבות ואף פטורים ממיסים מסוג זה.

האם תמ"א 2\38 ופינוי בינוי זה אותו הדבר?

אמנם שינוי הפרויקטים דומים אחד לשני בצורת הביצוע שלהם ובשניהם ישנה הריסה של מבנה מגורים ישן על מנת לבנות מבנה חדש במקומו.

אך ההבדל ביניהם טמון בכך שבפרויקט תמ"א2\38 מתבצע על גבי מבנה אחד בעוד שפינוי בינוי מתבצע על פני אזורים נרחבים.

ראו: תמה 38 | תמא 38

שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

מאמרים נוספים

קבל ייעוץ ראשוני חינם