ניוד זכויות תמ"א 38

תמא 38

פרויקט תמ"א 38 בניוד זכויות מאוד מזכיר את הפרויקט הרגיל שאנחנו מכירים של תמ"א 38. במקרה של ניוד זכויות, כמו בפרויקט תמ"א 38, היזם גם כאן חותם על הסכם עם הדיירים שמאשר שהפרויקט יכיל חיזוק של בניין המגורים, הוספת מעלית, הוספה של ממ"ד וגם מרפסות, ובתמורה יקבל זכויות בנייה. רק שבניוד זכויות יש פרט נוסף קטן, שבו היזם מקבל את הזכויות הנוספות במיקום אחר!

ובכן מה המשמעות? יזם נדל"ן שמחזיק בשטח או בפרויקט בניה חדש בשכונה חדשה, יוכל לבנות בדיוק כפי שנקבע – לחזק את המבנה במסגרת תמא 38, רק שבמקרה של ניוד זכויות, הוא יקבל זכויות לתוספת בנייה מעל מה שמותר, בעקבות הזכויות שמועברות מהבניין שבו נעשה למעשה עבודות חיזוק לשביעות רצונם של התושבים.

כך יוצא שכולם מרוצים, היזם מרוצה, בכך שהוא קיבל זכויות בנייה באזור אטרקטיבי ומשתלם, והדיירים גם הם יוצאים נשכרים, שכן, הם השביחו את הנכס שלהם בחינם.  

תמ"א 38 בניוד זכויות בניה לנכס אחר      

תמא 38 בתל אביב

כעת ננסה להעמיק בהסבר. בימנו, כמעט כל בניין באחת הערים בארץ תיבחן בו האפשרות של ביצוע תמ"א 38. שכן מודבר בפרויקט ריווחי ומשתלם לכולם, גם ליזם, גם לדייר וגם לרשות המקומית שיש לה מטרה ברורה לקדם את האישורים הללו בכל מבנה ישן. ולבצע מסחר של בתים למכירה בהרצליה פיתוח ובכל גוש דן. הבעיה שיש מגוון של מבנים שלא יתאים במצבם לבצע בהם פרויקט תמ"א 38 מהסיבות להלן:

שטח מצומצם של המבנה – לא תהיה כמעט אופציה של הרחבה, וכך לא יהיה רווח מספיק ליזם.

בניין עם רעפים– חובה במקרים אלה להעביר את הדיירים למבנה אחר בזמן התהליך מה שידרוש הוצאות.

בניין עם דירת גג – בעל הדירה העליונה או כמה בעלים של הדירות בקומה האחרונה יחזיקו בזכויות על הגג של כולם.

מוגבלות תכנון – יש מצבים בהם תהיה מוגבלות תכנון ובנייה שלא יאפשרו להוסיף עוד קומות למבנה.

איך יתאפשר תמ"א 38 בניוד זכויות?             

תמ"א 38 עבר גלגולים שונים ובכל פעם נוספו לו עוד מטרות והגדרות שמרחיבות את החוק לטובת היזם וגם לטובת הדיירים, על מנת שכולם יהיו מרוצים. בשביל לדעת שהבניין עומד לתמ"א 38, אכן בתיקון השלישי לתמ"א 38, ניתן לוועדה המקומית לתכנון ובניה את הזכות לאפשר חיזוק מבנה וניוד זכויות הבניה למגרש ריק אחר (לפני בניה) באותה הרשות המקומית.

משמע, חיזוק מבנה יביא ליזם את האופציה לקבל גם את הזכויות במקום אחר אבל רק באותה העיר בה נעשו העבודות בפועל.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

מאמרים נוספים

קבל ייעוץ ראשוני חינם